Johanka

Vážený pane starosto,

dnes je tomu týden, co jsme se všichni společně setkali u rozhledny Hýlačky.  Na Běhu Stříbrnou stezkou.  Přišli ti, kteří projevili sportovního ducha a zaběhli trasu. Přišlo mnoho těch, kteří běžce svojí přítomností podpořili. Ale především všichni přišli podpořit nově založený nadační fond P3tule manželů Musilových, kteří se tímto počinem rozhodli pomáhat dětským onkologickým pacientům.

S rodinou Musilových mě pojí těžká životní událost. Oba naši synové se začali léčit na dětské onkologii ve FN Motol. Mezi našimi kluky vzniklo silné přátelské pouto. Přátelství na život a na smrt, bohužel, v tom pravém slova smyslu.

Velikost přátelství se dá těžko změřit. Jak velké a pevné je, to lze projevit jen skutky. Když Jeníkovi amputovali nohu, naději na kvalitní život mu dávala bionická protéza, jejíž cena se však pohybovala kolem 1.750.000,-Kč.  Kde na takovou nohu ale vzít prostředky? Do nemocnice za námi chodila paní Výborná z nadace Pink Bubble. Každé dítě si mohlo něco přát. Péťa tenkrát paní Výborné zatelefonoval a řekl jí, že pro sebe si nepřeje vůbec nic, ale že by rád pomohl svému kamarádovi Jendovi sehnat potřebné peníze na protézu. Ti kluci totiž měli společný sen. Těšili se, že až se oba uzdraví, Jeník za Péťou přijede do Tábora a půjdou spolu na Lužnici chytat ryby.  V Pink Bubble se tedy toto Péťovo přání zveřejnilo. A Péťa se chopil iniciativy. Začal obvolávat svoje příbuzné, známé, spolužáky s prosbou, aby Jendovi přispěli na novou nohu.  A tak se podařilo zároveň se sbírkou v Kontu Bariéry vybrat potřebnou částku a Jeník dostal úžasnou bionickou protézu.

Kluci se v Táboře opravdu shledali. Jenda se za Péťou v červnu loňského roku vypravil. Ryby spolu ale, bohužel, stále ještě chytat nemohli. A bylo to zároveň i jejich poslední setkání. Jeník pár týdnů nato opustil náš svět…

Možná se, pane starosto, ptáte, proč Vám to vlastně všechno píšu? Chtěla bych Vám ze srdce poděkovat. Za to, že jste tuto akci podpořil. A poděkovat i všem ostatním. Těm, kteří se organizačně podíleli, těm, kteří přišli ať už jako běžci, nebo fandit, nebo se prostě jen tak zúčastnit. Podařilo se vybrat opravdu velikou finanční částku. A protože vím, co to pro ty děti v léčbě znamená, jaký je to pro ně hnací motor, vzpruha, těšit se na něco…tak vím, jak je dobře v tom pokračovat.

Začal advent. Čas rozsvícených svíček, setkávání s přáteli, rozjímání a očekávání blížících se svátků. Prožijte ho tak se svými blízkými ve vašem překrásném městě. A až někdy půjdete kolem řeky, vzpomeňte si na dva kluky, kteří tak dlouho čekali, až spolu budou moci jít na ryby…

 

Johana Richterová

Na Bitevní pláni 48

Praha 4-Nusle, 140 00

johana.dolejsova@gmail.com

 

V Praze, dne 27.listopadu 2022